نشست شورای رهبری جمعیت اسلامی بر سر چگونگی گفتگوهابا ارگ

نشست شورای رهبری جمعیت اسلامی بر سر چگونگی گفتگوهابا ارگ

شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی در کابل طی تشکیل  یک جلسه  و خواستار پایان دادن به گفتگوهای استاد عطا محمد نور، رییس شورای اجرایی این حزب با ارگ ریاست جمهوری شده است.

شماری از بزرگان و اعضای شورای رهبری  حزب جمعیت امروز در کابل گردهم آمدند و گفتگوها میان آقای عطا و محمد  نور و اشرف غنی، رییس جمهوری را غیر شفاف خواندند.
اخیرا محمد اشرف غنی و عطا محمد نور دو بار در کابل و مزار شریف باهم دیدار و ملاقات کردند.
حدود یک ماه پیش آقای غنی پس از آنکه در سال ۲۰۱۴ قدرت را در دست گرفت برای اولین بار به مزار شریف سفر کرد و عطا محمد نور از او به گرمی استقبال کرد.
عطا محمد نور، سرپرست نیرومند ولایت بلخ در انتخابات جنجالی ریاست جمهوری از حامیان سرسخت عبدالله عبدالله رقیب آقای غنی بود.
برخی ها گرم شدن روابط عطا با غنی را بر سر تقسیم قدرت و سهم بیشتر نور در قدرت تعبیر کردند.
صدور مجوز از سوی شورای حزب
کلیم الله نقیبی، معاون حزب جمعیت اسلامی اما با توجه به نگرانی های مطرح شده می گوید که مجوز گفتگوهای جاری از سوی شورای رهبری حزب صادر شده بود.
آقای نقیبی گفت: “قبلا همه در جلسه شوراى رهبرى فيصله نموديم تا رئيس اجراييه حزب به نمايندگى از حزب با ارگ وارد مذاكره شود. فعلا اين مذاكرات جريان دارد و نتايج خوبى هم به دست آمده است.”
فرهاد عظيمی، نماینده مردم بلخ در مجلس به نمایندگی از عطا محمد نور در نشست شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی گفته است که گفتگوی عطا با ارگ به نیابت از هیات رهبری جمعیت صورت گرفته است و به گفته او هیچ گونه مسایل شخصی در این گفتگوها مطرح نشده است.
آقای عظیمی گفته است: “محترم عطا محمد نور به نماينده گی از شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی به منظور تقسیم عادلانه قدرت، مبارزه با چالش های روزافزون، رفع نگرانی مردم نسبت به اوضاع فعلی وساير موضوعات با ارگ وارد گفتگو شده است. ”
به گفته او، پس از آنکه مذاکرات آقای نور و ارگ با مردم شریک ساخته شد در فضای اجتماعی طوری تبليغ شد كه گويا اين مذاكرات بصورت فردی و از آدرس شخصی پيش برده می شود.
رفع سوء تفاهم ها
عظیمی تایید کرده است که این گفتگوها با درنظرداشت سؤظن ها، نگرانی های برخی اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی كُند و بطی شده ولی اين روند کماکان ادامه پيدا خواهد كرد.
او اعلام کرد که بزرگان و شورای رهبری جمعیت از روند مذاکرات با جزئيات آگاه خواهند شد و نتایج گفتگو ها با آنان و مردم شریک می شود.
عظیمی می گوید که در پایان گفتگوهای رییس جمهور و عطا محمد نور قرار است مسوده توافقات با بزرگان و شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی شریک و تصمیم جمعی در این باره اتخاذ شود.
نماینده عطا قول داده است که هیچ تصمیمی بدون اتفاق نظر شورای رهبری جمعیت اسلامی گرفته نخواهد شد.
عظیمی می گوید که پس از صحبت در نشست شورای رهبری حزب، نگرانی اعضای شورا و شرکت کنندگان نسبت به گفتگوهای ارگ و عطا محمد نور برطرف شده است.

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *