متن كامل سخنرانی صلاح الدين رباني وزیر امور خاجه در نشست “همگرایی و رفاه منطقه ای” در حاشیه کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان

متن كامل سخنرانی صلاح الدين رباني وزیر امور خاجه در نشست “همگرایی و رفاه منطقه ای” در حاشیه کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان

بسم الله الرحمن الرحیم

مورخ ۱۳ میزان ۱۳۹۵ – مقر اتحادیه اروپا

جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان،
جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان،
جلالتمآب نوین میمیکا، مسئول ارشد اتحادیه اروپا در امور توسعه و همکاری بین المللی،
وزرای عالیقدر،
هیئت و نمایندگان معزز،
خانمها و آقایان،
جایی بسا افتخار است که در این نشست حاشیه اي بسیار مهم کنفرانس بروکسل پیرامون همگرایی و رفاه منطقه اي حضور دارم. راه اندازی بحث همگرایی منطقه اي در مقر اتحادیه اروپا، ما را کمک می كند تا به الگوهای موفق همگرایی در اروپا نظر اندازیم.
برای برخی، مدل اروپایی ممکن است برای آسیای جنوبی و مرکزی بیش از حد آرمانگرایانه به نظر برسد، اما واقعیت اینست که زمانی ما مسیر باستانی تجارت و ترانزیت بوده ایم و کشورهای منطقه ما در چهار راه جاده ابریشم قرار داشته اند.
فرهنگ، اقتصاد و همگرایی تجارتی ما غیر قابل تصور بوده و منطقه ما مرکز فعالیت هاي اقتصاد جهانی و منبع غنی سازی فرهنگ و دانش پنداشته می شد. با این حال، مایه تأسف است که می بینم چگونه امروز از این واقعیت به دور مانده ایم.
تغییرات جیوپولیتیک باعث شده تا منطقه ما از لحاظ اقتصادی کمتر یکپارچه باشد. امروزه ما با داشتن جمعیت زیادی از جوانان، اقتصاد رهبری کننده جهانی را در منطقه داریم، اما هنوز هم میزان بیکاری و بیسوادی بلند بوده و مردم در فقر زندگی می کنند. این بیانگر آنست که ما با چالشهای زیادی مواجه بوده و باید راه حلی را برای آنها جستجو نمائیم.
هیئت عالیقدر!
ما باید در منطقه خویش از رشد اقتصادی برای کمک در بخش آموزش و ایجاد زمینه کاریابی به جوانان مان استفاده نموده و زندگی افراد فقیر را بهبود بخشیم. تجارب قرن ۲۱ برای ما آموخته است که ما باید در میان خود اتحاد و همگرایی را ایجاد نمائیم. زمان حمایت از تولیدات داخلی و انزوا به پایان رسیده و باید از جهانی شدن استقبال نمائیم.
برای هر منطقه، همگرایی موفقانه مستلزم اجماع و توافق روی اهداف و منافع مشترک میباشد. کاملاً هویدا است که اهداف و منافع مشترک ما همانا رفاه و بهبود مردم و صلح در منطقه میباشد. زمان آن رسیده تا در راستای اهداف و منافع مشترک مان کار کرده و سیاست های خویش را جهت دستیابی به همگرایی اقتصادی منطقه اي کنار بگذاریم.

خانمها و آقایان!
تجارت و ترانزیت نقش مهمی را در راستای همگرایی اقتصادی بازی می کند. افغانستان به عنوان مرکز اصلی جاده باستانی ابریشم برای تجارت و ترانزیت از جایگاه حیاتی برخوردار می باشد. افزون براین، افغانستان ظرفیت آن را دارد تا زمینه بهتر دسترسی به بنادر آسیای مرکزی را از طریق بنادر چابهار و گوادر فراهم سازد.
افغانستان منحیث چهار راه آسیا میتواند از طریق افزایش خالص اقتصادی در راستای همگرایی اقتصادی کل منطقه کمک نموده تا از این طریق بتواند نقش برجسته اي را در کاهش فقر روز افزون ایفا نماید. همکاری هاي اقتصادی شالوده سیاست خارجی افغانستان می باشد. ما باور داریم که انزوا هیچ جایی در روابط بین المللی مدرن ندارد. افغانستان توسعه و رفاه خود را منوط به توسعه و رفاه کل منطقه می داند. امروز رویکرد صمیمانه ما نسبت به کشورهای همسایه و کشورهای فراتر از همسایگان ما، ملاک محکم چنین آرمان است.
با حمایت کشورهای همسایه، سازمان هاي منطقه اي، و حمایت کننده گان بین المللی ما گام های فعالی را در تلاش بخاطر همگرایی اقتصادی منطقه برداشته ایم که این گام ها در چندین پروژۀ بزرگی که ما روی دست گرفته ایم، کاملا آشکار است. ما در چندین برنامۀ منطقه ای مانند سارک، ایکو، کاریک، پلان کولمبو، و سایر برنامه ها جهت رسیدن به یک افغانستان متحد و یکپارچه فعالانه اشتراک می نمایم.

خانمها و آقایان!
جهت تقویت اعتماد و ایجاد اطمینان از طریق ارتباطات پایدار در منطقۀ ما، پروسۀ استانبول/قلب آسیا برای امنیت منطقه ای، همکاری های اقتصادی و سیاسی به عنوان یک سکوی مناسب عرض اندام نمود و بخاطر موقعیت جیو استراتیژیک افغانستان کشورهای اشتراک کننده و حمایت کننده افغانستان را به حیث مرکز این پروسه برگزیدند.
روند قلب آسیا همسایه گان دور و نزدیک را و همچنان حمایت کننده گان بین المللی را بخاطر تطبیق اهداف مشترک یکجا می سازد.
بسیار مهم و ارزنده است تا ما ارادۀ سیاسی حکومت های ملی را تضعیف ننماییم. ما در قبال همکاری ها و یکپارچگی بهتر در منطقه مشتاق و متعهد هستیم، به ویژه در عرصه های چون تجارت، ترانزیت، زیربنا، انرژی، انکشاف سکتور خصوصی، و همکاری های تجارتی با کشورهای همسایه و منطقه.
اخیراً با اعلام “یک کمربند یک راه” از طرف چین، افغانستان در مسیر دهلیزی قرار میگیرد که تاجیکستان را از طریق بندر شیرخان با اسلام قلعه و بعداً با جمهوری ایران وصل می کند. به همین شکل خط آهن ترکمنستان به سرحد افغانستان در آقینه رسیده است که زمینه را برای دهلیز راه لاجورد مساعد می سازد که این دهلیز مسیر بدیلی را برای انتقال مال التجاره از چین و افغانستان به اروپا و برعکس آن از طریق ترکمنستان و بحیرۀ کسپین ایجاد می کند.

خانمها و آقایان!
موقعیت جیو استراتیژیک افغانستان به عنوان پل زمینی میان آسیای میانه و جنوبی برای منطقه فرصت های تجارتی و ترانزیتی نا محدودی را پیشکش نموده و در انتقال اجناس و خدمات در منطقه بسیار ممد واقع خواهد شد. برعلاوه، منابع طبیعی دست نخوردۀ افغانستان فرصت های اقتصادی چشمگیری را برای منطقه فراهم می سازد.
سرمایه گذاری در این عرصه نه تنها باعث ایجاد شغل و عرضۀ مواد خام در منطقه گردیده بلکه حلقۀ عمومی رشد اقتصاد را نیز تقویت می نماید.
از همین رو، زمان آنرسیده است تا چالش های عمدۀ خویش را بیان کنیم و زمینه را برای رشد و رفاه آینده فراهم سازیم. افزایش نا امنی و فعالیت های تروریستی در منطقۀ ما و جهان یک تهدید شدید بوده که نیاز به تلاش مشترک دارد. تهدید های امنیتی متأسفانه توجه ما را منحرف ساخته است.
این امر به اثبات رسیده است که نا امنی و فقر با هم ارتباط دارند. زمانیکه بیکاری وجود داشته باشد، انگیزه های اجتماعی اقتصادی کاهش یافته باشد، و میزان سواد نیز در سطح پایینی قرار داشته باشد، تمایل به سوي افراطگرایی بوجود آمده و امکانات بی ثباتی سیاسی نیز افزایش خواهد یافت.

دوستان عالیقدر!
در خاتمه، می خواهم از همۀ شما بخاطر اشتراک، مشارکت، و تعهد تان سپاسگزاری نمایم.
حضور شما امروز و اشتیاق شما نمایان گر حمایت قوی تان از یک افغانستان مرفه میباشد.

سپاس!

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *