دشمن، سران حکومت وحدت ملی را با اختلافات خودساخته، مشغول می سازد تا به پیشروی های خود در کشور نایل شود

دشمن، سران حکومت وحدت ملی را با اختلافات خودساخته، مشغول می سازد تا به پیشروی های خود در کشور نایل شود

دشمن، سران حکومت وحدت ملی را با اختلافات خودساخته، مشغول می سازد تا به پیشروی های خود در کشور نایل شود

همزمان با سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر (ع) نشستی تحت عنوان(امام باقر”ع” و ضرورت نهضت علمی و فرهنگی) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

در این نشست که امروز (شنبه) در سالن اجتماعات دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و با حضوری جمعی از شخصیتهای فرهیخته، برگزار شد، سخنرانان، با بررسی ابعاد شخصیتی امام محمد باقر(ع) تاکید بر وحدت بین جوامع اسلامی کردند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در این نشست با قرائت روایت “یا معشر المؤمنین تألفوا و تعاطفوا” یعنی “ای جمع مومنین با هم انس و وحدت داشته و مهربان باشید” تاکید کرد که مسلمانان باید در مرحله اول وحدت داشته باشند.
آقای مزاری افزود: وحدت در جوامع از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چون با وجود آن، اقتدار پدید می آید و در سایه اقتدار است که در عرصه تحصیل علم و ارتقای فرهنگ جامعه، به رشد و ترقی قابل توجهی نایل می شویم و این مهم نیز زمانی مطلوب خواهد بود که با محوریت ایمان به خدا و توأم با روح سیاسی باشد. در غیر آن، در پیش گرفتن نهضت علمی و فرهنگی نه تنها نفعی به حال مردم و کشور نخواهد داشت که ضرر جبران ناپذیری عاید حال جامعه خواهد کرد.
وی تاکید کرد که اگر ما پیروان خاص امام محمد باقر(ع) هستیم و ادعای پیروی از ائمه معصومین(ع) را داریم باید از این بزرگواران پیروی کنیم؛ پیام های آنان در دستور کار همه ما قرار گیرد و در زندگی اجتماعی و فردی خود به دنبال اجرایی کردن هر یک از این نکات باشیم.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه به اوضاع جاری کشور اشاره کرده گفت: همه ما متوجه هستیم که در این اواخر اوضاع مملکت نه تنها رو براه نیست بلکه به بیراهه می رود و هر روزی که از عمر حاکمیت موجود می گذرد، اوضاع کشور وخیم تر می شود.

آقای مزاری به ناامنی ها، جنگ ها، سقوط ولسوالی ها و حتی ولایات اشاره نموده اظهار کرد که چه عواملی دخیل است که وضعیت کشور ما نه تنها رو به بهبودی نمی‏رود بلکه به وخامت بیشتر می گراید که متاسفانه قربانیان اصلی این وضع نیز مردم افغانستان است.

این آگاه امور سیاسی، تصریح کرد که عامل اول وضعیت فعلی کشور خارجی ها و قدرت های بیرونی هستند.
براساس گفته های آقای مزاری؛ قدرت های خارجی به شعارهایی که دادند عمل نکردند، چون در ابتدا می گفتند که “ما در افغانستان برای مبارزه با تروریزم و برکندن ریشه جنگ آمدیم؛ ما به افغانستان آمدیم تا دموکراسی و آزادی بیان را برقرار کنیم و افغانستان را یک کشور قدرتمند و با اقتدار بسازیم” در حالیکه آنان به هیچ یکی از این شعار های خود عمل نکرده اند.

آقای مزاری با بیان اینکه کشور های غربی به دنبال منافع خود شان بودند و حالا هم به دنبال منافع خود هستند خاطر نشان کرد؛ طی ۱۵ سال گذشته تنها چیزی که مورد توجه کشور های غربی نبود، منافع مردم افغانستان و تمامیت ارضی کشور ما بود.
این آگاه سیاسی اشاره کرد: غرب تاکید داشت که با امضای پیمان استراتیژیک و پیمان امنیتی میان امریکا و افغانستان، وضعیت افغانستان رو به بهبود خواهد گذاشت؛ از همین رو عوامل تبلیغاتی آنان از بیرون و درون گلو پاره می کردند که اگر این پیمان امضا نشود افغانستان با خطرات جدی مواجه می شود؛ در حالیکه امضای این پیمان ها هیچ نتیجه ملموسی برای مردم افغانستان نداشت.

آقای مزاری یاد آور شد که اگر متن این پیمانها را مطالعه کنیم متوجه می شویم که طرف قرار داد، تعهداتی را در قبال افغانستان دارد اما بازهم می بینید که به هیچ یکی از این تعهدات تا هنوز عمل نشده است، نه در رابطه با جنگ هایی که در داخل افغانستان ادامه دارد و نه به حملات متعددی که از طرف پاکستان بالای افغانستان وجود داشت.
رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، یادآور شد که قرار بر این بود که امریکا در برابر حملات بیرونی علیه افغانستان، کمک کند اما در مقابل حملات پاکستان بالای کشور هیچگونه کمکی از سوی امریکا صورت نگرفت.
آقای مزاری با بیان اینکه خارجی ها نه به گفته های قبلی شان و نه به قول هایی که به دولت افغانستان داده بودند عمل کردند افزود که قدرت های غربی نه تنها به گفته های خود عمل نکردند؛ که امروز در پشت بسیاری از تحولات دستان آن ها قرار دارد.
آقای مزاری افزود: خارجی ها امروز به مسایل افغانستان دخالت می کنند و عامل بی ثباتی، جنگ و مشکلات متعدد اینها هستند.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، خود دولت افغانستان را عامل دیگر وضعیت کنونی عنوان کرده و افزود که دولت افغانستان وظیفه دارد تا در راستای کسب اقتدار تلاش کند تا هم خود را مقتدر بسازد و هم به دنبال مقتدر ساختن مردم باشد، در حالیکه متاسفانه دولت افغانستان به خصوص دولت کنونی بعد از انتخابات در این مسیر حرکت نکرده است.
آقای مزاری با بیان اینکه مهم ترین عامل اقتدار، وحدت است یاد آور شد که متاسفانه دولت افغانستان در درون خود این عامل را به وجود نیاورده است، چنانچه در درون دولت شخصیت های مختلف دولت از رئیس جمهور تا رئیس اجراییه و شخصیت های دیگر با هم درگیر اند.

براساس گفته های این عالم دینی؛ طبیعی است زمانی که رئیس جمهور و سایر اراکین بلند پایه دولتی درگیر اختلافات باشند و با هم تفاهم نداشته باشند؛ دولت مقتدر نخواهد شد و نمی تواند فعالیت هایی در رابطه با انسجام و وحدت ملی انجام بدهد تا در راستای تامین امنیت اثر گذار باشد.
آقای مزاری یاد آور شد که پیامد نبود وحدت این است که نا امنی در کشور وجود دارد و دامنه آن هر روز وسیع تر می‏شود.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد که در زمان رییس جمهور پیشین تا این حد شرایط ناهمگون نبود در حالیکه در دولت فعلی متاسفانه این وضعیت وجود دارد.
آقای مزاری تاکید کرد که در شرایط موجود، مناسب به نظر می رسد که شخصیت های دولت افغانستان در کنار هم قرار گیرند.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، خطاب به سران حکومت گفت: مردم افغانستان پای صندوق های رای نیامدند که شما ها را انتخاب کنند و بعد شما ها بنشینید، به سروکله همدیگر بزنید و مملکت را به نا امنی و مشکلات متعدد مواجه بسازید.

آقای مزاری افزود: روی چه چیزی شما اختلاف می کنید و چه عواملی باعث این اختلافات است؟ اگر قرار باشد یک جناح سهم بیشتر داشته باشد این سهم زمانی به کام شما شرین می‏شود که مملکت و سرزمینی وجود داشته باشد؛ در حالیکه در زیر سایه این اختلافات کشور آهسته آهسته از دست میرود و وقتی کشور در اختیار تروریست ها و گروه های مخالف قرار بگیرد شما به دنبال کدام سهم و قدرت هستید.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد که متاسفانه هم اکنون مسیر سیاست و مسیر اداره کشور به اشتباه پیموده می شود.
آقای مزاری پیشنهاد کرد که سران حکومت وحدت ملی؛ در شرایط موجود همدیگر را بپذیرند و در کنار هم دیگر باشند تا به تبعیت از آنان مردم افغانستان هم در صحنه متحد باشند.
این شخصیت ملی، اشاره کرد که متاسفانه امروز به تبعیت از اختلافاتی که در درون دولت وجود دارد این اختلافات در سطح مردم، قومیت ها، احزاب سیاسی و حتی علمای دینی وجود دارد.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، به تنش های اخیر بین اقوام و مردم افغانستان اشاره کرد و افزود که در ماه های اخیر، بین ازبک ها و تاجیک ها که دو قوم اثر گذار در کشور بوده و برای استقلال کشور جنگیده اند؛ چه مشکلات مختلفی پیش آمد که این پیام دهنده خطرات جدی در سطح کشور ما است.
آقای مزاری همچنان به تنش ها میان هزاره ها اشاره کرد و افزود: ببینید که از سال گذشته به این سو در بین مردم ما چه تنش های بوجود آمده است که نه برای بزرگ ما و نه برای کوچک ما احترام گذاشته شد؛ نه رهبران سنتی از آبرو و اعتباری برخوردار است و نه آن مدرنی که امروز ادعای رهبری جامعه را می کنند.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد که همه این اختلافات از درون دولت نشاط پیدا میکند و من به صراحت میگویم، اختلافاتی که در درون جامعه ما، مردم ما و شخصیت های ما است ناشی و تابع از اختلافاتی است که در درون حکومت وحدت در جریان است.

آقای مزاری اضافه کرد که اگر بزرگان یک جامعه به دنبال وحدت و به دنبال گسترش و سرایت دادن وحدت در متن مردم نباشند معلوم است که وضعیت کشور این چنین خواهد شد.
آقای مزاری در ادامه افزود: یکی از توطئه هایی که امروز در جامعه ما وجود دارد، همین است که دشمنان، سران حکومت وحدت ملی، بزرگان اقوام، ملیت ها و شخصیت های مختلف را سرگرم اختلافات می کنند تا فکر شان از کشورداری و اراضی و مجموعه های تحت مدیریت شان منحرف شوند؛ تا آنگاه به آسانی برای پیشروی در نقاط مختلف کشور توفیق پیدا بکنند.
آقای مزاری افزود: زمانیکه فکر رهبران دولت و شخصیت های دینی ما گرفتار باشد، مملکت از ولسوالی های کوچک گرفته تا بزرگ و تا ولایت ها یکی پس از دیگری سقوط می‏کند و در اختیار دشمن قرار میگیرد.
آقای مزاری اشاره کرد که گاهی شعار داده میشود که فلان ولسوالی از دشمن پس گرفته شد، در حالی که این پس گرفتن هیچ فایده ای ندارد، چون زمانیکه ولسوالی سقوط می کند، تمام امکانات آن ولسوالی در دست دشمن قرار می گیرد.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اضافه نمود که بعد از پس گیری ولسوالی ها نه دولت، نه گروه ها و نه احزاب باید ادعای قهرمانی نکنند چون این هنر نیست که بعد از تاراج امکانات مردم و دولت از سوی گروه های تروریستی ولسوالی خالی را تصرف کنند؛ بلکه هنر این است که شما مملکت خود را درست حفظ کنید، نا امنی ها را ریشه کن کنید تا هیچ ولسوالی و ولایتی در اختیار دشمن قرار نگیرد.
این عالم دینی تاکید کرد که وظایف علمای ما اعم از آیات عظام و دانشمندان هر حوزه و علوم این است که هم در راستای برقراری وحدت و هماهنگی تلاش کنند و هم در راستای حمایت از حکومت وحدت ملی کار نمایند، چون این حکومت، حکومت خود ما است.

آقای مزاری یاد آور شد: ما وظیفه داریم تا اختلافات سمتی و قومی را از میان برداشته و از این حکومت حمایت کنیم و برای رفع مشکلات این حکومت انتقادات و پیشنهادات خود را نیز مطرح کنیم.
آقای مزاری علاوه کرد که امروز مردم ما متوجه باشند که یک قوم یا چند قوم در افغانستان محروم و مظلوم نیستند بلکه تمام اقوامی که در افغانستان زندگی می کنند مظلوم اند و پس بعضی اقوام نباید شعار بدهند که مردم ما مظلوم اند و مناطق ما توسعه نیافته است.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، اشاره کرد: اگر وضعیت همین پشتونی را که امروز بعضی می گویند که اکثریت هستند و قدرت را در دست دارند و یک عده را به پشتون گرایی متهم می کنند، بررسی کنیم متوجه میشویم که از ابتدای آمدن خارجی ها تاکنون این مردم به چه حدی قربانی شده و تاهنوزنیز می‏شوند.
این آگاه سیاسی افزود: شما بیایید ولایات جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق را بررسی کنید می بینید که ۷۰درصد این ولایات تخریب شده، زمین های زراعتی سوزانده شده، خانه های مردم پشتون ویران شده و خودشان به خارج از کشور مهاجر شده اند.
آقای مزاری افزود: کجا هستند آنهایی که ادعای حمایت از پشتون ها را می کنند؟ چرا به داد مردم مظلوم پشتون نمی رسند و چرا فقط از عنوان پشتون سوء استفاده میکنند؟

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: همانطوری که حقوق سایر ملیت ها در طول پانزده سال زیر پا شده است حقوق مردم پشتون نیز زیر پا شده است.
آقای مزاری در ادامه به کلیپ تصویری آقای کرزی که در این اواخر در فضای مجازی پخش شده، اشاره کرد و افزود که آقای کرزی! شما با این سخنان خود “دفن مجدد ملا عمر به عنوان پادشاه افغانستان” اینگونه می نمایانید که شما حامی طالبان و پشتون هستید، اما من به صراحت بیان میکنم که در زمان حکومت شما بیشترین آسیب را مردم پشتون دید و بیشترین کشتار و تلفات را مردم پشتون داد.

این آگاه سیاسی، یاد آور شد که امروز اگر خارجی ها می زنند مردم پشتون را می زنند؛ اگر دولت هم می زند مردم پشتون را می زند و شما ببینید که به هر شکلی این ملیت دارد تباه می شود.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه محرومیت مخصوص یک قوم نیست، گفت که تاجکها نباید بگویند که فقط ما محرومیم، همچنان هزاره ها و سایر اقوام نگویند که فقط ما محرومیم، چون در این کشور همه محروم اند.
براساس گفته های آقای مزاری؛ اتفاقاً در خیلی از مناطق اگر شما بررسی کنید سایر اقوام از مدنیت، تمدن، رشد و پیشرفتی برخوردار اند که مناطق پشتون نشین در آن عرصه عقبگرد داشته اند.
آقای مزاری خاطر نشان کرد که امروز پیروان همه مذاهب با مشکل مواجه هستند و دولت افغانستان این وظیفه سنگین را دارد که در رابطه با بهبودی وضع مردم تلاش کند؛ همچنان علمای ما وظیفه دارد که در رابطه با برقراری وحدت تلاش کنند، چون تا زمانیکه در افغانستان از خود حکومت وحدت ملی گرفته تا سطح مردم کشور وحدت حاکم نشود، ما رشد و پیشرفت علمی و فرهنگی نخواهیم داشت.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: تا زمانی که ما رشد و پیشرفت علمی و فرهنگی نداشته باشیم در سایه بی فرهنگی و بی علمی از امنیت برخوردار نخواهیم بود، چون امنیت زمانی به وجود می آید که رشد فرهنگی و رشد فکری مردم به وجود بیاید تا مردم خود در صحنه حاضر باشند و در راستای تامین امنیت تلاش کنند.
آقای مزاری تصریح کرد که با رشد فرهنگی و فکری میتوانیم در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و نظامی نیز رشد کنیم.
آقای مزاری اشاره کرد که اگر امروز سایر کشور ها به جایگاهی رسیده اند به این دلیل است که اول وحدت دارند و بعد در سایه وحدت رشد علمی و فرهنگی دارند و در سایه رشد فرهنگی و فکری در سایر عرصه ها نیز پیشرفت کرده اند.
رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که وجود اختلافات نه تنها در افغانستان بلکه در کل جهان فاجعه می آفریند و پیامد همین اختلافات است که امروز حقوق همه مسلمین زیر پا میشود.
آقای مزاری تاکید کرد که حکومت افغانستان باید هرچه بیشتر در راستای ایجاد وحدت در میان خود تلاش کند و مردم افغانستان نیز به تبع آن متحد خواهند شد و آن زمان تحت هیچ شرایطی گروه های تروریستی کاری نمیتوانند چون امروز قدرت گروه های تروریستی از ضعف ما است.

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین خلیل رضایی، از علمای مرکزتبیان در این نشست پیرامون ابعاد شخصیتی امام محمد باقر (ع) صحبت نموده گفت: مهمترین وظایف ائمه معصومین پیکار با سران کفر بود.
آقای رضایی افزود با آنکه امام محمد باقر(ع) در زمان خود هیچ سربازی مسلحی در اختیار نداشت اما با شاگردان خود توانست جلو تهاجمات دشمنان اسلام را بگیرد.

او همچنان امامان معصوم (ع) را ثقل اصغر خوانده افزود: همانطوریکه ثقل اکبر “قرآنکریم” را فقط پاکان میتواند لمس کنند، با ثقل اصغر “امامان معصوم” نیز تنها پاکان میتواند ارتباط برقرار کنند.
آقای رضایی تاکید کرد، گوش، چشم و قلبی که پاک بود بدون شک در آن قرآن جای میگیرد.
این نشست ابتدا با قرائت آیات روح بخش الهی توسط قاری نور علی امامی آغاز شد و سپس با گردانندگی آقای سید عندلیب ضیایی مسوول روابط عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه یافت، سپس حجت الاسلام و المسلمین خلیل رضایی پیرامون ابعاد شخصیتی امام محمد باقر صحبت نمود، قاری کاظم گل‏محمدی نیز در رابطه به شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) به ذکر مصیبت پرداخت، در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با قرائت روایتی از امام محمد باقر و تاکید بر وحدت میان امت مسلمه، به خصوص مردم کشور پیرامون اوضاع جاری کشور صحبت کرد، دعاییه ختم مراسم توسط حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد گوهری انجام گرفت.

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *