توضیح سفارت ایران در کابل در خصوص اقدام پولیس شیراز

توضیح سفارت ایران در کابل در خصوص اقدام پولیس شیراز

سفارت ایران در کابل با انتشار بیانیه به تشریح اقدام پولیس شهر شیراز و واکنش های پس از آن پرداخت.

به گزارش خبرگزاری آوا، سفارت ایران در این بیانیه خاطر نشان کرده است، افراد دستگیر شده توسط نیروی انتظامی{پولیس} در فضای باز و پشت نرده نگه داشته شده اند و به هیچ عنوان کسی داخل قفس قرار داده نشده و به هیچ نیز وجه قصد و نیت مبنی بر توهین به آنان در کار نبوده است.

در بیانیه تصریح شده است که رویکرد مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در مورد خواهران و برادران مسلمان افغانستان همواره مبتنی بر رعایت کرامت انسانی بوده و این رویکرد در مواضع مقامات ارشد نظام، بویژه رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران{امام خامنه ای} و سیاستهای دولت جمهوری اسلامی ایران کاملا مشهود است. لذا، قضاوتها و مواضع مبتنی بر اخبار غیر دقیق رسانه ای منصفانه نبوده و شایسته خیر خواهان روابط دوستانه دو ملت و دولت مسلمان و همسایه نمی باشد.

سفارت ایران متذکر شده است، یک تصویر گزینشی از افراد دستگیر شده توسط نیروی انتظامی {پولیس} شیراز شامل اتباع غیر مجاز و انعکاس نادرست اخبار مربوط به اقدامات پلیس جهت ارتقاء امنیت اجتماعی مردم آن شهر، که متاسفانه با انتشار شتاب زده بیانیه وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان جمهوری اسلامی افغانستان در این خصوص نیز همراه شد، موجب ایجاد تصورات نادرستی در افکار عمومی مردم شریف افغانستان مبنی بر قرار دادن و نمایش هموطنان آنها در قفس توسط پلیس شیراز گردیده است.
در این بیانیه آمده است که این افراد که لزوما از اتباع کشور افغانستان نیز نبوده اند بدلیل اقدام به ورود و اقامت غیر قانونی دستگیر شده اند لذا مهاجر یا پناهنده محسوب نمیگردند و برخورد پولیس با آنان طبق مقررات داخلی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و به هیچ عنوان خلاف کنوانسیونهای بین المللی و توافقنامه های دوجانبه در خصوص حقوق مهاجرین و پناهندگان نبوده است.

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *